Tony Soprano’nun ölümü ve The Sopranos’un Finali


Tony Soprano'nun ölümü - The Sopranos'un son sahnesi

Tony Soprano’nun ölümü – The Sopranos’un son sahnesi

Televizyon tarihinin en iyi dizileri arasında gösterilen The Sopranos dizisi 1999-2007 yılları arasında paralı bir televizyon kanalı olan HBO (Home Box Office)’da yayınlanmıştı. Kanala oldukça ‘müşteri’ kazandıran The Sopranos dizisi 6 sezon boyunca büyük ilgi gördü.

Arkadaşa, eşe, dosta tavsiye edilecek yabancı dizilerin ilk sırasında yer alan Sopranos’un finali de adına yakışır bir şekilde olmuştu. (Olmuştu diyorum ama izleyeli bir kaç ay oldu sadece)

The Sopranos dizisinin 6. sezonunun 21. bölümü yani dizinin final bölümü bir çok insan gibi beni de şoke etti. Kısa sürede favorileriniz arasında yer alan diziyi 6 sezondur (6 yıldır da denilebilir) diziyi izliyorsunuz ve 1 saat süren son bölümünde adeta dakikanın bitmemesini istiyorsunuz. Finalin nasıl olacağına yönelik kafanızda senaryolar kurarken tüm düşünceleriniz bir bir egale ediliyor. Bobby’nin ölümünden sonra ağır yaralı Sil (Silvio Dante) ile ‘vedalaşan’ Tony, kız kardeşi  Janice’e de uğruyor. Kendisini ağır yaralayan amcası Junior’dan da ‘helallik’ alan Tony için artık ölüm kaçınılmaz oluyor.

Tabi bu yorumu yapmanızda dizinin final bölümü olduğunu bilmeniz büyük bir etken. ‘Halka aç-halka kapat’ın bana göre farklı bir versiyonu olan bu vedalaşmalardan önce ise Tony Soprano ve Sopranos ailesi için zor günlerdi. Rakip ailenin yeni patronu Phil Leotardo ile sürekli çekilen Tony canını kurtarmak için 6. sezon boyunca görmediğimiz bir korkunun içine düşmüş ve aile bireyleri ile beraber başka bir evde pusuya yatmıştı.

Herneyse… Sonuçta rakip ailenin 2. adamı ile anlaşma sağlanmış ve Phil Leotardo’nun ipi çekişmişti.

Dizinin son 5 dakikasında ‘Artık her şey daha güzel olacak’ diye düşünürken bu kadar ‘sıkıcı bir final olamaz’ demekten de kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Fakat işte tam burada yönetmenin ters köşe yapmasına maruz kalıyoruz.

Son 5 dakikayı fotoğtaflarla incelersek:

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_4

-Tony Soprano kendi ailesiyle buluşacakları kafeye geliyor.

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_7

-Mekana bir göz attıktan sonra oturacağı yere geçiyor.

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_9
-Tek başına sıkıldığı belli olan Tony, şarkı listesine göz gezdiriyor ve dizinin sonuna kadar çalacak olan şarkıyı seçiyor: Journey – Don’t stop believing

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_15

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_16

-Kapıdan birisinin geldiğini anlıyor (kapının zili) o yöne bakıyor. Siyah paltolu bir kadın içeri giriyor.

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_20

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_21

Kafeye yeni birisinin geldiğini zil sayesinde plan değişmeden anlayabiliyoruz. (bknz: Pavlov’un köpeği deneyi)
Kapı zili tekrar çalıyor, gelen şapkalı bir adam.

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_25

-Nihayet karısı Carmela içeriye giriyor. Carmela oturduktan sonra kızının hamilelik testinden ve oğlunun nerede olduğu konusunda sohbet ediyorlar.

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_50

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_52
-Kapı zili çalıyor, gelen 2 kişiden birisi sorunlu evlat Anthony ve gri montlu bir adam.

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_47

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_65

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_56

Tabi ara ara kameranın gösterdiği tanımadığımız insanlar da kafamızı karıştırıyor ve ‘ne ayak bunlar’ diye geçiriyorsunuz içinizden.

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_79

Dizinin son 3 dakikasına girerken final bu şekilde bitmemeli diyorsunuz. A.J.’in işi ve genç kızımız Meadow’un arabayı park etmesinden daha önemli bir şeyler bekliyorsunuz.

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_66

Derken A.J.’den önce kafeye giren gri montlu abimiz ayağa kalkıyor. Zaman zaman Tony Soprano’yu kesen gri montlu abi zaten kafamızı karıştırmıştı.

C:\Users\PC\Documents\Aimersoft Video Converter Ultimate\Snapshot

Kafedeki diğer insanları da gösteren kamera grili abide daha farklı açılarla da kendisini gösteriyor.

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_56

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_57

Bu açıdan bakıldığında yönetmen dikkatimizi torunlarıyla yemek yemeye gelen yaşlı amcadan, sevgilisi ile eğlenen elemandan, içeri girerken gördüğümüz şapkalı dayıdan ve zencilerden daha fazla dikkat etmemiz gereken kişiyi vurguluyor.

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_59

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_61

Sevgili yönetmenimiz bu vurguyu öylesine öteye götürüyor ki Meadow gelmeden hemen önce tuvalete doğru giden grili abiyi kamera ile takibe alıyor.

Bu sırada final sahnesinde çalan Journey – Don’t Stop Believing parçasının ‘Hiding, somewhere in the night’ bölümü de yönetmenin bas bas bağırması bana göre. (Tesadüf olacağını hiç zannetmiyorum)

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_65

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_66

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_98

Plan sonrasında 2 zenci yemek seçerken görünüyor, Meadow arabasını park etmeye çalışıyor ve soğan halkalarının tadına bakılıyor…

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_102

Meadow nihayet arabayı park etmeyi başarıyor ve kafeye doğru koşar adım yol alıyor.

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_106

Akabinde ve detayında kapı zilimiz tekrar çalıyor. Biz Meadow’un içeri girdiğini düşünürken…

The Sopranos 6. Sezon 21. Bölüm Final izle, yabancı dizi_107

Ölümü simgeleyen karanlık ile başbaşa kalıyoruz ve ne olduğunu çözmeye çalışıyoruz.
10 saniye süren bu an bize Tony Soprano’nun öldüğünü anlatıyor.

Yönetmenin, 6 sezon izlediğimiz Tony Soprano’nun ölümünü neden göstermediği konusunda fazla bir şey diyemem. Ama bana göre çok çok akıllıca bir iş yapmış. 6 sezon boyunca tüm ‘yanlış’larına rağmen özdeşleştiğimiz Tony’nin ölümü de bu şekilde olmalıydı.

Reklamlar

Tony Soprano’nun ölümü ve The Sopranos’un Finali” üzerine 5 yorum

 1. Mayc dedi ki:

  meadow ve ceketli adam oraya sadece gerilim yaratmak adına konulmuş. Amaç tony gibi birinin her an öldürebileceği izlenimini vermek. Ama burdaki amaç Tony nin bu riskli ve tehlikeli hayata ragmen , önüne bakması yoluna devam etmesini göstermekmiş.

  seçilen şarkı ise bilerek seçilmiş. sözlerde geçen bir gece bilinmeyene dogru yola çıkan trene bindi sözleri özellikle seçilmiş. kız trene bindi derken carmella gösterdili , cocuk trene bindi sözleri söylenirken de tony gösterildi. burdaki amaçta carmella ve tony tanıştıklarında ve evlendiklerinde bilinmeyene dogru bir yolculuga çıktılar mesajını vermek.

  gelelim karanlıga. david chase burda vermek istediğim mesaj , öldürülme riskine ve hayatın tüm olumsuzluklarına ragmen yaşamayı sürdür , inanıcını kaybetme mesajını vermekti diyor. ( don t stop believing)

  Tony normal bir insandan daha çok ölüm tehlikesiyle yaşayan bir insan. O an da öldürülebilir , her an öldürebilir. Karanlık onun o an öldürüldüğü için yapılmadı. Bütün bu risklere ragmen anından zevk almasını bilmek gerek ve güzel şeyler olacagına dair inancını kaybetmemek mesajını vermek istedim diyor.

 2. umut dedi ki:

  hakkaten final şok etti yani marttan beri izliyorum internetten indirip bu akşam bitirdim.O gri montlu adamı bir kaç defa göstermesi belli ediyordu zaten birşeyler olcağını.Meadow tam içeri girerken babasının vurulduğunu gördü demek.

 3. aras dedi ki:

  çok teşekkürler. izlediğim en efso diziydi ve bobby ile konuşmasınıda final bölümde 5 saniyeye sışıktırmışlardı. ölümle ilgili olan konusmalarını. ölen kişi öldüğünü anlarmı? sanırım sadece ekran kararır. hiç birşey hissetmez diyorlardı. açıkçası yapılabilecek en iyi finai yaptılar. ailesinin durumuda vahim..

 4. Yasin dedi ki:

  Bu karanlığın Tony’nin ölümünü simgelediğinin kesin bir kanıtı daha var. İzleyenler Tony ile bacanağı Bobby’nin kavga etttiği bölümü hatırlar. Bu bölümde ikisi balığa çıkmış ve ölüm hakkında konuşmuşlardı. Tony “Ölünce ne olur?” diye sormuştu. Bobby ise “Bilmem, galiba ölen için ekran kararır” gibi birşey demişti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.